کد خبر : 908
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 تیر 1396 - 09:46
تعداد بازدید : 94
نشست خبري مهندس عبدي مدير كل امور روستايي به مناسبت 14 تيرماه روز دهيار با خبرنگاران استان

به گزارش روابط عمومي دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري، جان الله عبدي، مدير كل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري مازندران در نشست خبري كه به مناسبت 14 تيرماه، روز دهياري برگزار شد، با اشاره به تصويب قانون تشكيل دهياري ها در مجلس شوراي اسلامي در سال 78، ياد آور شد: توجه به دهياري ها و توسعه روستاها در جهت ارايه خدمات مطلوب به روستاييان از برنامه هاي دولت تدبير و اميد و از جمله پيگيري هاي محوري استان در اين راستاست.

عبدي به فعاليت بيش از 34 هزار دهياري در كشور اشاره كرد و خاطر نشان ساخت: 2150 دهياري در مازندران بالغ بر 4 هزار طرح عمراني را در دست اجرا دارند.

وي با بيان اين كه بسياري از طرح هاي دستگاه هاي اجرايي در استان با مشاركت دهياري ها اجرا مي شود، افزود: 1500 كيلومتر راه روستايي در دولت تدبير و اميد، در روستاهاي مازندران آسفالت شده است و گاز رساني به روستاها، طرح هاي هادي، آبرساني، ساخت كانون هاي مذهبي –  فرهنگي و ... با مشاركت دهياري ها در دست اجراست.

مدير كل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري با اعلام اين كه از سال 92 تاكنون بالغ بر 419 ميليارد تومان اعتبار به حساب دهياري هاي استان واريز شد، عنوان نمود: در طول سال 96 800 پروژه از سوي دهياري ها ساخته و راه اندازي مي شود.

عبدي با اشاره به اين كه در سال 95 بالغ بر 50 ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت براي تقويت اشتغال در حوزه هاي طرح هاي كشاورزي، صنايع تبديلي، بوم گردي، آبزي پروري و ... به روستاييان استان پرداخت شد، گفت: اقدامات صورت گرفته از سوي دولت تدبير و اميد در مازندران، نشانگر افزايش آمار جمعيت روستاها و مهاجرت معكوس در سال 95 است.

وي به ظرفيت هاي بالاي روستاهاي استان اشاره كرد و با بيان اين كه براي 54 روستاي استان، اجراي طرح روستاي گردشگري هدف را پيشنهاد كرديم، ابراز داشت: 17 روستاي مازندران مصوبه روستاي گردشگري هدف را دريافت داشته اند كه بعنوان طرح پايلوت در اين روستاها در دست اجراست و گامي مهم در مسير تقويت اشتغال، معيشت و فضاي كسب و كار در روستاها به شنار مي رود.

مدير كل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري، توسعه بوم گردي را از ديگر اقدامات دولت يازدهم در روستاهاي استان برشمرد و ياد آور شد: در دولت تدبير و اميد، 90 روستاي فاقد آب شرب آبرساني و شبكه هاي آبرساني 1000 روستا مرمت شد كه اين طرح ها 5 هزار نفر از روستاييان را تحت پوشش قرار داده است.

وي با اشاره به اين كه از سال 93 تا كنون از بالغ بر 95 درصد از ساخت و سازهاي غير مجاز در روستاها پيشگيري بعمل آمد، گفت: افزايش قيمت برنج و ممانعت از برنج وارداتي به استان در دولت يازدهم موجب گسترش اراضي كشاورزي، رونق كار و حفظ و افزايش جمعيت در روستاهاي مازندران شد.

عبدي به راه اندازي  خانه هلال روستايي در 131 دهستان استان اشاره كرد و تصريح نمود: 45 روستاي استان، خانه هاي هلال روستايي را براي ورود به مديريت بحران تجهيز كردند و با انعقا تفاهمنامه اي با بيمه ايران در تلاشيم تا خانه هاي روستايي تحت پوشش بيمه حوادث قرار گيرند.

وي با اشاره به اين كه در سال 94 بالغ بر 151 خانه بهداشت روستايي ايجاد شده است و در سال 96 نيز ايجاد 185 خانه بهداشت و درمان را در روستاهاي استان در برنامه داريم، بيان داشت: در سال 95 بالغ بر 1600 روستاي مازندران از اينترنت پر سرعت برخوردار شدند.

مدير كل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري، با اشاره به اين كه 482 روستا در دولت تدبير و اميد گاز رساني شدند كه 290 هزار نفر تحت پوشش اين خدمات قرار گفتند، افزود: گازرساني به ديگر روستاهاي بالادست استان نيز تا پاين سال 97 در دستور كار قرار دارد.

 

 

نظر شما